Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar
Peşinatsız Ev Kredisi Veren Bankalar

İnsan, hayatını idame ettirmek için daima bir ev hayali kurar. Çünkü bir ailenin evinde elektrik, su, yemek hiçbir şey olmayabilir ancak başını sokacağı bir ev olması, diğer ihtiyaçlarının tamamını oluşturabilmektedir. Bu nedenle ülkemizde maddi olarak durumu çok iyi olmayıp peşinatsız ev kredisi veren bankalar aracılığıyla ev almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bende size peşinatınız olmadan nasıl ev sahibi olabileceğiniz ile ilgili ipuçları vererek sizleri kendimin de sahip olduğu gibi peşinatınız olmadan ev sahibi yapacağım. Kanuni olarak bankalar size evin ekspertiz değerinin %70-%75-%80 arasında bir ödeme yapar. Yani en yüksek %80 olarak ödeme alabilirsiniz.

Bu da şu demek oluyor 100.000TL değerinde bir ev satın almak isterseniz 80.000TL kredi çekebilir kalan 20.000TL cebinizde para olması gerekmektedir. İşte bu yazımızda size bu 20.000TL olmadan direkt olarak 100.000TL değerinde evi direkt olarak 100.000TL değerinde kredi ile nasıl satın alınabileceğini anlatacağım. Ancak bu işlem için kesinlikle bankalar ile hiçbir kanuni takibiniz olmaması, 100.000TL için yapacağım anlatım ile minimum ev hane içerisinde 2 asgari ücret ile çalışan veya geliri olması veya tek başınıza minimum 2.000TL ( 100.000TL mortgage kredisi için ) geliriniz olması gerekmektedir. Aksi durumda asla peşinatlı da olsa ev sahibi olamazsınız. Çünkü siz banka için daima riskli müşteri konumundasınız.

 Öncelikle 100.000TL değerinde bir ev beğendiniz. Bu ev için daha önce ekspertiz analizinin yapılıp yapılmadığını öğrenin. Yapıldıysa evin değerini, emsal değerlerini, komşularınızdaki dairenin ( sözle değil tapuda ) değerini öğrenin. Karşı apartman yan apartman daire fiyatlarını araştırın. Alacağınız evin ekspertiz değerinin, evin satış bedelinden yüksek olması gerekmektedir. Yani siz 100.000TL ekspertiz değerinde bir ev alıyorsanız bu evi acil satılık veya pazarlıkla 85-88.000TL aralığına almanız gerekmektedir. İşte bu aşamada 100.000TL ekspertiz değeri olan bir evi 85.000TL satın aldığınız zaman banka evin değerini 100 bin TL olarak söyleyerek size %80’i olan 80.000TL için kredi onaylayacaktır.

Akabinde banka ile tekrar görüşme yaparak 5000TL eksiğiniz kaldığını ve bunun için ihtiyaç kredisi veya ek hesap kullanmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bankalar bu tür durumlarda 36 ay Mortgage ev kredi destek hesabı veya kredili ürünü kullandırmaktadır. Örnek olarak şuanda Yapı Kredi Bankasından alacağınız Mortgage Kredilerde %80 ev için %10 banka desteği ile ekspertiz değerinin %90’ına kadar kredi kullanabilmektesiniz. Ancak yazımızın başında dediğim gibi 100 bin TL için aylık 2000TL bordro ( ev hane halkı toplamı da olabilir ) ve temiz bir kredi notu ile risk raporu geçmişi gerekmektedir.

Bu şartları karşılayacak bir ev bulamadınız veya bu şartları taşıyan bulduğunuz evi beğenmediyseniz son bir çare olarak daha önce varsa daire, arsa, bağ, bahçe vb taşınmazınızı ipotek ettirerek %80 için Mortgage kredisi kalan %20 için 36 ay ihtiyaç kredisi ile peşinatsız ev kredisi veren bankalar aracılığıyla ev sahibi olabilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan