Kredinotum.com

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

Şahıs olarak kurulmakta olan anonim ve limited şirketinden daha küçük çaplı kurulmakta olan şirketlere şahıs şirketi denilmektedir. Şahıs şirketleri diğer şirketlere oranla daha kolay kurulabilmekte olup, bu duruma paralel olarak da maliyeti de diğer şirketlere nazaran daha azdır. Şahıs şirketlerinde yalnızca tek bir bireyin sorumluluğunda olması sebebi ile şahıs şirketinin borçları yalnızca sahibinin sorumluluğu altındadır. Ayrıca tüm borçların haricinde şirket adına yaşanacak tüm sorunlardan da yine şirket sahibi sorumludur.

Şahıs şirketi kurma işlemlerinde öncelikle gerekli evrakların bir araya getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler kişi tarafından toplanabileceği gibi herhangi bir muhasebeciye vekalet verilerek de toplanabilmektedir. Ayrıca vekalet sonrasında muhasebeci tarafından bütün işlemlerin yürütülmesi de sağlanabilmektedir. Belli bir ücret karşılığında tutulan muhasebeci ilgili kurumlar ile görüşerek kişi adına yapılacak tüm şirket kurma işlemlerini yürütebilmektedir.

Şahıs şirketi kurma aşamasında ilk olarak işe başlama bildiri formunun doldurulması gerekmektedir. Daha sonrasında iki adet ikametgah belgesi çıkarılması ve iki adet noter onaylı nüfus cüzdanı sureti gerekmektedir. Ayrıca iki adet imza beyannamesinin yanı sıra firmanın kurulacak olduğu adresin kişiye ait olması halinde tapu fotokopisi şahsa ait değil ise de kira kontratının bulunması gerekmektedir. Şahıs şirketi kurmak için gerekli belgeler sonrasında iş yerinin bulunduğu bölgedeki vergi dairesine dilekçe yazılması gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra şahıs şirketi kurma maliyeti de oldukça önemlidir. Şahıs şirketi kurma aşamasında ilk olarak muhasebeciye yaklaşık olarak 500 TL tutarında bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında muhasebeciye aylık olarak 100 TL gibi bir tutar ödemesi yapılmalıdır. İş koluna bağlı olarak ticaret odasına başvuru yapılacak ise 750 TL, gereklilik halinde yazar kasa bedeli de yaklaşık 300 TL’dir. Ayrıca tüm bu işlemlerin yürütülebilmesi için de belli bir bütçenin bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca kaşe için 10 TL, gereklilik halinde ruhsat için 250 TL ile 300 TL gibi kalemler de çıkabilmektedir. Yani ortalama olarak şahıs şirketi kurma maliyeti 2000 TL’ye denk gelmektedir.

Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti
Yıldızlandır

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Şahıs şirketi kurmanın maliyeti düşük olduğu için daha cazip gelse de LTD. şirketin sabit vergi avantajı faaliyet kapsamında kişiye oldukça güzel avantajlar sunabiliyor. Yazı için teşekkürler, şirket kurmayı düşünenler hangi tarz şirket kuracağını iyi seçmeli.