Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir 2016

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir 2016
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur Maliyeti Nedir 2016

Bildiğiniz gibi şahıs şirketlerini düşük iş hacmine sahip olacağını düşündüğünüz veya iş hacminin karını gelir vergisi olarak baktığınızda %20 vergi dilimini geçmeyeceğini düşünüyorsanız şahıs şirketi sizin için çok karlı olabileceği gibi vergi diliminizin %20’yi geçeceğini düşünüyorsanız limited şirketi veya anonim şirketini tercih edebilirsiniz. Öncelikle size şahıs şirketi kurmanın avantajlarından bahsetmek istiyorum. Düşük muhasebeci ücreti ödersiniz ve bu sayede maliyetiniz düşük olur. Aylık 100TL’den başlayarak en yüksek 300TL’ye kadar muhasebe defterinizi tutacak serbest muhasebeci bulabilirsiniz. Kademeli vergi sistemi sayesinde, kar oranınıza göre vergi ödersiniz. Yüksek kar sağladığınızda yüksek vergi, düşük kar sağladığınızda düşük vergi ödemiş olursunuz. Düşük defter tasdik ücreti ödersiniz. Bu sayede maliyetiniz ve gideriniz düşer.

Bir de şahıs şirketi kurmanın dezavantajları vardır. Vergi oranı ciro yükseldikçe artacağından dolayı yüksek ciro sağladığınızda %20’den başlayarak %35’e kadar vergi ödeme riskiniz vardır. Şahıs şirketini devredemezsiniz, limit şirketine dönüştüremezsiniz ve bankalar ile piyasa önünde şahıs olduğunuzdan dolayı her an kapanma veya iş’inizi bırakma riskiniz olduğu hissi oluşmaktadır. Bankalardan kredi veya herhangi bir çek talebinizde şahsi olarak inceleme yaşarsınız ve son 2 yıl doldurmadan bankalarla yüksek işlem hacminde çalışmanız çok güç olacaktır.

Şahıs şirketi kurma prosedürleri çok basit olup evraklarınızın hazır olması durumunda aynı gün kurulum sağlanabilmektedir. Kesinlikle bir serbest muhasebeciye ihtiyacınız vardır. Bu aşamada öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Türkiye şartlarında genel olarak 2016 yılı için serbest muhasebeciler aylık 80 TL ile 300 TL arasında ücret talep etmektedirler. Bu ücret, sizin çalışan sayınız ve işlem durumunuzdan yazar kasa durumunuza kadar bir çok faktörü barındırmakta ve ücreti değiştirmektedir. Muhasebeciniz ortalama olarak sizden 400 TL ile 900 TL arasında bir ücret karşılığında firmanızın kurulumu için ücret talep edecektir. Yine bu ücret firma için talep edilen belge ve yazar kasa vb durumlara göre değişken olabilmektedir.

Muhasebeciniz işe başlama formunu doldurduktan sonra 2 adet nüfus cüzdanı sureti, 2 adet ikametgah, imza beyannamesi ( noterden alıncak olup 40 TL ile 80 TL arasındadır ), muhasebecinize vereceğiniz noter vekaleti ( 80 TL ile 120 TL arasındadır ) dışında kira kontratınız gerekmekte olup dükkan sahibiyseniz tapu fotokopisini hazırlamanız gerekmektedir. Kiranız ne kadar yüksek olursa ödeyeceğiniz damga vergisi ve stopaj o kadar yüksek olacaktır. Eğer dükkanın sahibi sizseniz hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Dükkanınızda yazar kasa ihtiyacınız varsa maliyetiniz 1.000 TL ile 2.000 TL arasında artacaktır. İş kolunuza göre ticaret odasına kayıt gerekliyse 500 TL civarında ek maliyet çıkacaktır. Kaşe için 10 TL maliyetiniz olacak olup defter tasdik ettirilmesi için ortalama 120 TL maliyetiniz olacaktır. Fatura, tahsilat makbuzu ve zarf basımı için ortalama 200 – 250 TL arasında maliyet olacak olup çalışma ruhsatı maliyetinize ek ücret ekleyecektir.

Yukarıda yapılan hesaplamanın tamamı örnek olup ön bilgi amacıyla hazırlanmıştır. Güncel ve net rakamları anlaşma yaptığınız muhasebeciden almanız gerekmektedir.

2016 yılı için vergi oranları ve dilimleri aşağıda tablo olarak sunulmuştur.

  • 12.600 TL’ye kadar % 15
  • 30.000 TL’nin 12.600 TL’si için 1.890 TL, fazlası % 20
  • 69.000 TL’nin 30.000 TL’si için 5.370 TL, fazlası % 27
  • 69.000 TL’den fazlasının 69.000 TL’si için 15.900 TL, fazlası % 35
Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan