Kredi Kartı

Sanal Kart Nedir Nasıl Kullanılır

Güncelleme:

Sanal kart, internetteki alışverişte riski azaltmak amacıyla kredi kartı yerine kullanılan bir karttır. Sanal kart, bankanın kredi kartı gibi fiziksel bir kart gibi sanal olarak tanımlanır. Gerçek kart olarak mevcut değildir. Fakat bankalar kart kullanıcılarına kolaylık olsun diye kartın kartondan yapılmış gerçek kart gibi bir benzerini gönderebilirler. Kartın limitini kullanıcı belirler. Sanal kart nedir nasıl kullanılır sorusuna daha açıklayıcı yanıt verebilmek için bir örnek ile ifade edelim.

Sanal kartın kullanımı, mesela beğendiğiniz bir telefon 1000 TL ve sadece bu telefonu satın almak istiyorsunuz. 7500 TL limitli kredi kartınız mevcut ve siz bu kartı internet üzerinden kullanarak risk etmek istemiyorsunuz. Kartınız için bankanızın telefon, internet ve normal şubesinden vereceğiniz talimatla sıfır TL limitli sanal kart oluşturursunuz. Yapacağınız 1000 TL’lik alışveriş için; o anlık limitinizi 1000 TL’ye yükseltirsiniz ve Mail Order yada Online Kredi Kartı Alışveriş yöntemiyle istediğiniz telefonu alırsınız. Tutar sanal kartınızdan çekilir. Asıl kredi kartınızın limiti 6500 TL’ye düşer fakat alışverişi ayrı bir kart numarasıyla son kullanma tarihi ile güvenlik numarası olan sanal kartınızdan yapılmış olur.

Alışveriş yapılır yapılmaz sanal kartınızın alışveriş limiti tekrar sıfıra düşer. Fakat siz yeni bir ürün beğenip almak isterseniz alışveriş için yeni bir limit belirlemeniz gerek. Bu sistem bu kadar basit ve kolaydır. Sanal kartın avantajları, sanal kartlar başka bir kredi kartı gibi fiziksel bir kart değildir. Bu nedenle kullanıcı bu kartı market, cafe, alışveriş merkezi gibi yerlerde kullanamaz. Bir sanal kartta kullanıcı isterse, istediği zaman kartın limitini değiştirebilir. Bu nedenden dolayı kart numarası çalınır ise çalan kişi sadece kullanıcının belirlediği limit kadar alışveriş yapabilir.

Genel olarak kullanıcılar kart limitini kullanmadığı zaman kartın limiti sıfıra getirildiği için kart numarasının çalınması gibi dert kalmamaktadır. Sanal kartı bütün bankalar ücretsiz olarak vermektedir. Bu sanal kartın bir diğer avantajı ise kartın yıllık kart ücretinin olmamasıdır.

Sanal kartın başvuru işlemleri ise çok kolay ve zahmetli değildir. Dosya işleri, dosya masrafları, ve kesintilerle uğraşmazsınız. Sanal kart almak ve rahat bir şekilde kullanabilmeniz için ilk olarak internet bankacılığı kullanıyor ve yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Bir çok bankanın e-ticaret internet sitelerinde kullanmak için sanal kartı almak istediğiniz bankanın internet şubesinden anında ve kolay bir şekilde kart için başvuru yapıp sanal kartınızı açabiliyorsunuz. Gerekli bilgiler için bankanızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır veya internet üzerinden her türlü bilgiyi kolayca edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı