Diğer

Senet Karşılığı Kredi

Güncelleme:

Günümüzde tüm finansal ihtiyaçların giderilebilmesi için hizmet vermekte olan bankalar tüketicilerin taleplerine ve ihtiyaçlarına birtakım koşullar ve kriterler ışığında yanıt vermektedirler. Özellikle kişi ve kurumların kredibilite durumları ve kredi notları bu koşullar arasında yer alan en önemli husustur. İyi bir kredibilite durumuna yani yüksek kredi notuna sahip olan tüketiciler risk profili açısından iyi bir seviyede bulunması nedeni ile bankalar tarafından en iyi müşteri olarak ele alınmaktadırlar. Bunun sonucunda da yapmış oldukları başvurulardan olumsuz yanıt almaları pek mümkün değildir. Ancak geçmiş dönemlerde yaşanılan finansal sıkıntılar nedeni ile risk profili kötü etkilenen kişiler için aynı durum söz konusu değildir.

Finansal çalışmaların sınırlandırılmasına neden olan bir takım problemler kişilerin bankalar ile olan çalışmalarının engellenmesine yol açmaktadır. Düşük kredi notu, kara liste ve aktif kredi varlıkları gibi hususlar kişilerin ve kurumların bankalara yaptıkları başvurulardan red yanıtı almasına yol açmakta ve kişilerin farklı alternatiflere yönlenmesine neden olmaktadır. Bu noktada da senetle para veren tefeciler ve kuyumcular dikkati çekmektedir.

 

Acil nakit ihtiyaçları karşısında bankalara başvuran kişilerin ve kurumların olumsuz yanıt alması ile ikinci bir seçenek olarak tercih etmiş oldukları senetle para veren kuyumcular ve tefeciler yasal olarak çalışmamakta ve belli bir denetime tabii tutulmamaktadırlar. Bu nedene yüksek faiz oranlarında kullanılan kredilerin daha büyük mağduriyetlere yol açığını ifade etmek gerekir. Bu gibi kişiler ve kurumlar yasal olmamakla birlikte belli bir kritere dayanarak çalışmamaktadır.

Kendi şahsi talepleri doğrultusunda belirlemiş oldukları oldukça yüksek faiz oranları, kısa vade süreleri ve ödeme planları ile çalışmaktadırlar. Bu durum maddi sıkıntılar içerisindeki tüketicilerin daha büyük önlenemez sorunlar ile karşılaşması da en önemli ayrıntıdır. Ayrıca kredinotum.com adresi içerisinde de belirtildiği gibi bu kişilere ve kurumlara yapılan ödemelerde herhangi bir taksitin geciktirilmesi halinde senetlerin işleme koyulduğunu da söylemek ne yazık ki kaçınılmazdır.

Senet karşılığı kredi vermekte olan kişiler ve kurumlar ile çalışmak yerine yasal olarak faaliyet göstermekte olan bankalar dışında kredi veren resmi kurum ve kuruluşlardan acil nakit ihtiyaçlarının giderilmesi önerilmektedir. Bu durum daha büyük maddi sıkıntıların yaşanmasının önüne geçilebileceği gibi düşük faiz oranları ve ödeme planında belirtilen uzun vade süreleri ile ödeme yapılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Resmi olarak hizmet vermeyen ve bir takım denetlemelere tabii tutulmayan bu gibi kurumlar ile çalışmak ve senet karşılığı kredi kullanmak tüketiciler açısından büyük ölçüde risk taşımakta olduğu da belirtilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı