Senetle Araba Veren Galeriler

Senetle Araba Veren Galeriler
Senetle Araba Veren Galeriler

Günümüzde artık her bireyin şahsi aracı bulunuyor. Bankaların sunmuş olduğu kredi seçeneği ile bir taşıt sahibi olabilmek mümkünken senetle araba veren galerilerden taşıt almak da artık mümkündür. Senetle araba almak denildiği zaman finansal durumun herhangi bir bankadan sağlanmadan bir taşıt sahibi olmak anlamasına gelmesi sebebi ile pek çok kişi bankalar yerine galerileri tercih ederek senetli bir şekilde taşıtlarını almak istemektedirler.

Senetle araba alma işlemleri bankalara nazaran oldukça kolaydır. Galericiler tarafından yapılmakta olan bu uygulamada herhangi bir peşinat ödemeden de taşıt sahibi olunabilmektedir. Satış esnasında 450 TL’lik tutar ile başka hiçbir miktara ihtiyaç duyulmadan işlemler tamamlanabilmektedir. Noterde verilen 300 TL rehin parası ve 120 TL alım – satım parası yeterli olmaktadır.

Kredi notu düşük olan kişiler bankalardan taşıt kredisi kullanamadıklarında senetle araba veren galerileri tercih etmektedir. Bu yöntemde galeri sahibi taşıt almak isteyen kişi adına kredi kullanmaktadır. Galeri sahibi taşıt almak isteyen kişinin belirlemiş olduğu vade oranında bir faiz belirleyerek işini garanti altına almaktadır. örneğin 0,95 faizle kullanılan kredi %3 oranında hesaplanmaktadır. Böylece galeri sahibi aradaki faiz farkı kadar kar etmektedir.

İstanbul’da yaygın olmak üzere ülke genelinde pek çok galeriler senet ile taşıt satmaktadırlar. Ayrıca unutulmaması gerekir ki belli bir miktarda parası bulunan kişiler kredi notu düşük olması sebebi ile bankalardan kredi kullanamıyor ise senetle araba almak için yine galerilere başvurabilmektedir. Böylece kredi notu düşük olması sebebi ile kredi kullanamayan kişiler de bu avantajdan yararlanarak herhangi bir bankayla işlem yapmadan direkt olarak galeri sahibi ile ilişkili olarak taşıt sahibi olabilmektedir.

Senetle araba satışlarında galeri sahiplerinin taşıt alıcılarına ödemelerini düzenli yapabilmesi için bir garantiye alma işlemi yapmaktadır. Taşıt sahibinin borcuna sadık kalabilmesini sağlamak ve kendini garantiye almak için galericiler noterde rehin koyma işlemi yapmaktadır. Aksi halde satışın gerçekleşmesi mümkün olmamaktadır. Rehin koyma işlemi ile taşıtın borcu bitmeden herhangi bir satışı imkansızdır. Ayrıca senetler tek tek değil tek bir senet şeklinde düzenlenmekte olup, borcun vadesinin gelmesi halinde borç ödenmemişse galerici taşıtı bağlatmaktadır. Avukata verilen senetler ile taşıt galeri sahibine iade edilerek ödenen tüm geçmiş borç tutarları boşa gitmektedir. Bu nedenle senetle taşıt alınması avantajlı olduğu kadar risklidir ve düzenli borç ödemelerini gerektirmektedir.

Senetle Araba Veren Galeriler
3.7 (73.33%) 3 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan