Senetle Para Veren Finans Şirketleri

Senetle Para Veren Finans Şirketleri
Senetle Para Veren Finans Şirketleri

Kişilerin bankalar ile yapmış olduğu çalışmalarda yaşadığı kısıtlamalar sonucunda kredi kullanabileceği alternatif yollara başvurması kaçınılmaz olmuştur. Bu alternatif seçenekler içerisinde bankaların ve finans kuruluşların haricinde tüketicilerin nakit ihtiyaçlarına cevap veren finans şirketleri de bulunmaktadır. Finans şirketlerine genellikle bankalara yapılan başvurular sonrasında olumsuz yanıt almakta olan tüketiciler müracaat etmektedir. Son dönemlerde ülke genelinde popüler olan bu senet karşılığı kredi veren yerler tüketiciler tarafından yoğun talep almaktadır.

Senetle para veren finans şirketleri banka ve finans kuruluşlarından farklı olarak kendi bünyelerinde oluşturmuş olduğu kriterler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte olup, kişilerin kredi başvurularına yanıt vermektedirler. Ancak bu noktada bu finans şirketlerinin uyguladıkları faiz oranlarına ve vade sürelerine dikkat edilmesi gerekmekte olup, bankalardan çok yüksek faiz uyguladıklarını görmek mümkündür. Finans şirketleri ürün ve hizmet karşılığında kullanılan senetlere faizleri de ekleyerek işlemlerini yürütmektedirler. Yanıltıcı ve aldatıcı olan bu senetler kişilerin daha büyük maddi sıkıntılar yaşamasına neden olabildiği gibi, önlenemez sorunların temelini de oluşturabilmektedir. Ayrıca senetle para vermekte olan finans şirketlerinin bir kaçının yalnızca tek bir senet üzerinden işlem yapması sonrasında herhangi bir gecikme varlığı söz konusu olduğunda direkt olarak yasal işlemlere başvurduğunu da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bu tip kurumların tercih edilmesi durumunda kesinlikle boş senetlere imza atılmamalıdır. Boş senetlere imza atılması kredi tutarlarının daha yüksek rakamlar ile talep edilmesine neden olabilmektedir. Kişilerin ödeyemeyeceği tutarlara kadar ulaşan bu borç rakamları yasal süreci takip eden icra durumlarında önüne geçilmez maddi hasarlar ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle tüm tüketicilerin yasal yollar ile nakit ihtiyaçlarına çözüm aramaları önerilmektedir. Ülke genelinde yasal denetlemeler tabii olarak yasal izinle yetki almış kurumlar bulunmaktadır. Yasal yetki almış banka dışında kredi veren kurumlar ile çalışılması önerildiği gibi doğabilecek sorunların da riskinin düşürülmesi mümkün olmaktadır.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, POLSAN ve OYAK gibi özel izinle yetki alan kurumlar tüketicilerin kredi taleplerine yine bankalar ve finans kuruluşları gibi yanıt vermektedir. Bu kurumlara yapılan müracaatlar sonrasında düşük faizli kredi seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Bu nedenle herhangi bir yasal çerçeve içerisinde çalışmayan ve belli bir komisyon karşılığında işlemlerini yürütmekte olan kişiler ve kurumlar ile çalışılmaması gerekmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan