Senetle Para Veren Yerler 2017

Senetle Para Veren Yerler 2017
Senetle Para Veren Yerler 2017

Hayat standartlarından dolayı bazen nakit paraya ihtiyacımız olur. Nakit para ihtiyacımızı karşılamak için genellikle bankalara başvururuz. Kredi notunun kötü olması durumunda para ihtiyacı karşılanamamaktadır. Bunun için ise nakit ihtiyacını gidermek için farklı yollar bulunsa da bunlardan bir tanesi senetle para veren yerlerdir. Senetle para veren yerler kişilerin acil nakit ihtiyacını karşılamak için birtakım yollar kullanmaktadır. Finans şirketleri ve tefeciler; kişiye senetli para verip bunun karşılığında kendi faizleriyle birlikte geri ödemesini talep ederler. Bankalara oranla faizleri oldukça yüksektir. Çünkü kendi karlarını bu şekilde elde ederler.

Finans şirketlerinden alacağınız borç paralarda; aldığınız rakam ile ödediğiniz rakam arasında oldukça büyük bir fark belirmektedir. Finans şirketleri size borç para verirken; sizden kefil ve ipotek talep etmezler. Ayrıca ödemeyi geciktirmeniz veya senetlerin aylık sarkmaları durumunda müsamaha göstermezler ve hakkınızda yasal işlem başlatırlar. Tefecilerden senetle alacağınız borç paralarda; aynı finans şirketlerinde olduğu gibi aldığınız rakamın çok fazlasını ödeyeceksiniz.

Ayrıca tefeciler finans şirketlerinin aksine kesinlikle ipotek istemektedir. Ödemeleriniz gecikmesi veya aylık sarkmaları durumunda alacaklarını direk gayrimenkulünüzden tahsil etmektedirler.  Senetle para veren yerlerden diğeri ise; cep telefonu satan yerlerdir. Cep telefonu satan yerlerden şu şekilde senetle nakit paraya ulaşırsınız; öncelikle cep telefonu satan yerlerden gidip ihtiyacınız olduğu miktar karşılığında cep telefonu veya cep telefonları satın alırsınız.

Aldığınız telefonun kutusunu dahi açmadan geri satıp nakit paraya çevirmiş olursunuz. Böylece hem elinize geçen parayı senetlendirmiş hem de nakit para ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. Ancak telefon alım satımlarında aldığınız yer ile sattığınız yerdeki olası telefon fiyatları farkı size yansıyacaktır. Böylece bir miktar paranızı telefon alım satımında kaybetmiş olacaksınız.

Senetle para veren yerlerden biri olan kuyumcularda da cep telefonu satan yerlerde ki gibi bir işlem izlenmektedir. Tek farklı telefon alıp satmak yerine; senetle altın alıp satmaktır. Telefonculardan farklı olarak kuyumcular bazı koşullarda alınacak para miktarına göre; kefil ve ipotek istemektedirler. Aynı şekilde telefon alım satımlarında para kaybına uğradığınız gibi altın alım satımlarında da işçilik masrafı olarak belirlenen tutar altın satımınızda sizden kesilecektir. Böylece aldığınız altın ile sattığınız altından bir miktar para kaybına uğramış olacaksınız.

Görüldüğü gibi nakit ihtiyacınızı karşılamak için birçok yol bulunmasına rağmen hepsinin izlediği yol hemen hemen aynıdır. Sadece alınıp satılan veya paranın verildiği yer değişiklik göstermektedir. Sonuç itibari ile senetle para veren yerler; uygulanan kişisel faiz fazla para ödememize, cep telefonu veya altın alımı şeklinde senetle para veren yerlerde ise alım satım arasında ki farktan para kaybetmemize sebep olur.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan