2017 SGK Çocuk Parası Alma Şartları

2017 SGK Çocuk Parası Alma Şartları
2017 SGK Çocuk Parası Alma Şartları

Devletin vatandaşlarına sunduğu Çocuk Yardımı, çocuklu aileler ve bireyler için aileye ek gelir olarak sağlanmaktadır. Çocuk yardımı almak için başvurular 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren alınmaya başlandı. Gerekli şartları sağlayan her aile bireyi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı tarafından bireye belirli düzeyde bir hak verilecektir.

Çocuk yardımı alabilmek için çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden en fazla 3 ay önce doğmuş olması gerekmektedir. 15 Mayıs 2015 ve sonrası tarihinde doğan çocuklar ise bu yardımdan faydalanabilmektedirler. Doğum tarihi şartlara uyan bir çocuk sahibi iseniz Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca başvurularınızı Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine de yapabilirsiniz.

Çocuk yardımı, bir diğer adı ile doğum parası için başvurularınızı gerekli kurumlara ilettikten sonra başvuru durumunuzun takibini e-devlet aracılığı ile yapabilirsiniz. Çocuk yardımı alabilmek için anne veya babadan en az birinin kesinlikle sigortalı bir işte çalışması gerekmektedir. Ayrıca ailenin çocuk sahibi olduğunu da devlete bildirmiş olması gerekmektedir. Bu ödenekten hem öz çocuklar hem de üvey çocuklar adına yararlanılabilir. Anne veya baba çocuk yardımını maaşına ek olarak almaktadır. Bu yüzden bireylerden en az birisinin sigortalı işte çalışması şartı bulunmaktadır.

Bakanlıkların açıklamalarına göre ilk doğan çocuk için 300 TL çocuk yardımı yapılacaktır. İkinci doğan çocuklar için ise bu yardım 400 TL’dir. Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için yardım miktarı 600 TL’dir. Yurt içindeki vatandaşların yararlanabileceği gibi yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşları da ilgili birimlere başvurularını yaparak çocuk yardımından yararlanabilecekler. Devlet memurlarının Ocak 2017 maaş katsayılarına göre yapılan çocuk yardımları ise 0-6 yaş grubu için: 48,02 Türk lirası, 6 yaş ve üzeri için: 24,01 Türk lirasıdır. Ayrıca yeni doğan çocuklar için devlet tarafından 132 TL emzirme yardımı adı altında çocuk yardımı yapılmaktadır.

Gerekli şartları yerine getiren her aile bireyi SGK il müdürlüklerine, Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine, Sosyal Hizmetler il müdürlüklerine başvuru yapabilirler. Çocuk parası yardımı öncelikli olarak anneye, eğer anne şartları yerine getiremiyor ve parayı alamıyorsa babaya yapılır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan