Kredinotum.com

Sigorta Primini Eksik Yatırmanın Cezası

Bir işçinin işe girdiği gün dahil olmak üzere çıkış yaptığı güne kadar olan tüm sürelerde, işveren tarafından sigortasının yapılması zorunludur. SGK’ya her ay verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesinin, işçi için çalıştığı gün sayılı ile brüt ödemelerin toplamının bildirilmesi zorunludur. İşçi, çalıştığı süre boyunca her ay düzenli olarak bu SGK’ya rapor edilir. İşçinin, hizmet akdinin sona ermesi sonrası işçi işten çıktığında veya çıkartılması durumunda sigorta çıkışı yapılarak, yine çıkış işlemlerinin tamamı SGK’ya sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile aylık prim ile hizmet belgesinin bildirilmesi zorunludur. Ancak işveren tarafından yapılması gereken bu işlemlerin tamamının yapılmaması durumunda kayıtlı çalışması gereken işçi kayıt dışı istihdam olarak sayılmaktadır.

SİGORTA KAZANCINI EKSİK GÖSTEREN İŞVERENLERE UYGULANAN CEZALAR

Eğer işveren, sigortalı çalışanının maaşını elden veriyor veya verdirerek sigortaya kazancını eksik gösteriyorsa ağır idari para cezasına çarptırılır. Buna göre, eğer 2000TL aylık maaş alan bir çalışan, sigortaya asgari ücret veya part-time çalışan olarak gösterilerek, kazancının resmi olan kısmı bankaya yatırılmak üzere kalan kısmı makbuz imzalatmak üzere elden veriliyorsa bu idari suç oluşturmaktadır. Buna göre işveren 30 gün çalışmış işçi için 30 günden az çalışmış gösteriyor veya kazancını gerçek aldığı ücretten düşük veya eksik gösteriyorsa belge verilmesi gereken her ay için asıl veya ek aylık prim ve hizmet belgesi istenmesine ayrıca brüt asgari ücretin 2 katına idari para cezası uygulanır. Ayrıca eksik gün ve kazançlara ait sigorta primi tahsil edilerek gecikme zammı ve cezası ile işverenden tahsil edilir.

Sigortasız işçi çalıştıraran denetmen veya müfettiş tarafından inceleme yapılması durumunda kayıt geçersizliği ve kayıt ibraz etmeme nedeniyle idari para cezası uygulanır. İşçinin hastalanması veya iş kazası geçirmesi ve meslek hastalığına yakalanması durumunda SGK karşılaştığı maliyet bedelini işverenden tahsil eder. Ayrıca işverenin 1 yıl boyunca hiçbir teşvikten yararlanmaması sağlanır. Sigortasız çalıştırılan süreye ait tüm sigorta primleri işverenden, gecikme zammı ve faiziyle tahsil edilir.

Ayrıca sigortasız işçi çalıştıran işverenin, işyerinin tescili olup olmadığından SGK üzerindeki kayıtlarına kadar detaylı bir araştırma sonrasında idari para cezası uygulanmakta olup işyeri tescilsiz ise işyeri bildirgesi vermemesinden dolayı bir ceza alır. Sigortalı işe giriş bildirgesi verilmemesinden ayrıca cezalandırma uygulanır. Aylık prim ve hizmet belgesi verilmemesinden ayrıca idari para cezası uygulanır. SGK denetmenleri ve müfettişleri tarafından inceleme yapılması durumunda kayıt geçersizliği ve kayıt ibraz etmemede dolayı idari para cezası uygulanmakta olup brüt asgari ücrete göre sigortalının işe giriş bildirgesinin süresinde verilmemesinin cezası 2142TL olup hizmet belgesinin verilmemesi yine 2142TL’dir. Son 1 yıl içerisinde sigortasız işçi çalışmadıysa 4284TL idari para cezası uygulanırken son 1 yıl içerisinde birden fazla sigortasız işçi çalıştırdıysa 7497TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Kamu ihaleleri ve bilanço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için brüt asgari ücretin 3 katı ceza uygulanmakta olup diğer defterleri tutmak zorunda olanlar için brüt asgari ücretin 2 katı idari para cezası uygulanmaktadır. Defter tutmakla yükümlü olmayanlar için brüt asgari ücret olarak idari para cezası uygulanmaktadır.

 

Sigorta Primini Eksik Yatırmanın Cezası
Yıldızlandır

Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • İşyeri esik 14 ğün birim yatırdı ne yapa bilirim bir hafta gec sigorta girişimi yaptılar

 • İşyeri birimimi eksik yaktırdı 14 gün şu anda şalışmıyorum orda bankaya askerisini güstermiyordu ne yapa bilerim teşekkür

 • Bende bi işyerinde 2 buçuk yıla yaklaşıp çalıştım sigortamı 4 5 ay yatırmamış her yıldan giriş çıkış yapmış bunu öğrenince patronumla konuştum bana yalan söyleyip yatırdığını ama muhasebeci hatası olduğunu ve yapabilece hiçbir şeyin olmadığını söyledi bende işten ayrıldım mağdurum ne yapabilirm bilmiyrm bi yol var mi konuyla ilgili acaba?

 • Her avukat o işlemi yapmaz sirketin mali yoksa avukatlar davayı almiyor bile haliyle çalışan da hiç para alamıyor

 • 2012 yılında karayollarinda taşeron şirkette calismaktaydim su an bu şirkette çalışmiyorum. O yıllarda 8 ay çalıştığım dönemde 50 gün eksik çalışmış gozukuyorum ve bunu yeni farkettim vede bu şirketten maaş alicakliyim. Sizce ne yapmalıyım

  • Çalıştığınız şirket ile iletişime geçerek eksik yatan sigorta priminiz ile ilgili merak ettiğiniz sorunun cevabını öğrenebilir, mağduriyetinizi giderebilirsiniz.

 • Bir özel sektörde 1 yıllık çalışanım beni maaşım 2100 tl ve paramın yarısı olan 1700 bankaya geri kalanınıda makbuz imzalatarak elden veriyorlar ben şahitlerim var ve ben bu şirketten eksik yatan 1 yıllık birimimi parasını nakit olarak ala bilirmiyim teşekkür ederim

 • Merhabalar. Bir evde çocuk bakıyorum. İşverenim istemeyerek günlerimi eksik yatirmis. 180 gün. Geriye dönük ödeme yapabilirmi ne kadar tutar. Asgari ücret alıyorum. Teşekkürler

 • yaklasık bır ısyerınde 2002 den berı gorev almaktaydım 2017 de ısten cıkarıldım ve tazmınatımı bıle vermedıler, sıgortamı part dayım calısan bırı olarak yatırmıslar.nerden baksanız 17 yılın ıcınde toplam 4 yıl sıgortalı olarak gorunmusum ben ısyerınde 15 saat mesaaı ıle calısan bırıydım suanda ınanılmaz madur durumdayım avukat tutucak param bıle yok daha yenı nısanlıyım ve ortada kaldım sımdı ne yapmam gerekıyor lutfen yardımcı olun hakkımı nasıl almalıyım

  • Bu tür davalarda avukat sizden herhangi bir ücret talep etmez. Elinizde yeterli kanıt ve şahit varsa, avukat kazanacağı davadan ortalama %10 ile %30 arasında komisyon ile davayı kabul eder. Avukatlarla görüşmenizi öneririm.