Tarım Bakanlığı Hibe Programları 2017

Tarım Bakanlığı Hibe Programları 2017
Tarım Bakanlığı Hibe Programları 2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genç yaştan çiftçilerin projeleri için hibe desteği verilmesine yönelik uygulama esaslarını belirledi. Açıklamalara göre kırsal bölgelerde yaşayan genç çiftçiler tarafından uygulanacak bitkisel, yöresel tarım ürünleri, hayvansal, aromatik ve tıbbi bitki üretiminin yanı sıra bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine katkıda bulunacak projelere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 30 Bin TL’ye kadar hibe desteğinde bulunulacak. Bu hibe desteğinden kırsal bölgelerde yaşayan 18 – 40 yaş arası tarım faaliyetleri gösteren veya göstermek isteyen herkes yararlanabilecek.

Hibe programından istifade edebilmek için başvuru tarihi itibari ile 18 yaşından gün almış ama 41 yaşından gün almamış olmak, herhangi bir programda örgün öğretime devam ediyor olmamak, okur yazar olmak, başvuru tarihi itibarı ile herhangi bir ücretli işte çalışmıyor olmak, KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak ve bakanlığın diğer hibe projelerinde yer almamış olmak şartları sunulmaktadır.

Yirmi bin ve altı nüfusa sahip yerleşim bölgeleri ve 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanun öncesi tüzel kişiliği olan kişiler ile hibe sözleşmesi imzalanarak belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin TL’ye kadar hibe desteği verilecek. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından 2017 yılı içerisinde vatandaşlara sunulacak olan Küçük baş hayvan kredisi için program içerisinde yer alan 42 ilçeden birisinde ikametgah etmek yeterlidir.

Bu illerin kırsal kesimlerinde bulunan çiftçiler küçük baş hayvan üretimleri üzerine %50 hibe alabilmektedirler. Geri ödemesiz kredi olarak da bilinen hibe imkanlarından yararlanmak için aranan tek şart ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD programı kapsamında hazırladığı 42 illik harita içerisinde yer almak.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından açıklanan 42 illik liste;

Erzurum, Isparta, Kahramanmaraş, Ardahan, Çanakkale, Çankırı, Bursa, Elazığ, Erzincan, Denizli, Karaman, Kastamonu, Giresun, Manisa, Hatay, Diyarbakır, Balıkesir, Çorum, Amasya, Afyon, Konya, Kars, Malatya, Samsun, Ordu, Şanlıurfa, Tokat, Sivas, Trabzon, Yozgat, Van, Aksaray, Ağrı, Ankara, Aydın, Burdur, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Mersin ve Uşak.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan