Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Risk Raporu

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Risk Raporu
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Risk Raporu

Türkiye Bankalar Birliği kapsamında bulunan kredi kuruluşları 28.06.2013 tarihinde finansal müşterilerin tüm bilgilerini kayıt altına alma, toplama ve paylaşma işlemleri için bir risk merkezi kurmuş olup, çalışmalara başlamıştır. Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi riski raporu finans kuruluşları ile çalışmakta olan tüketicilerin kullandıkları kredi, kredi karıt, senetler, çekler, işlem yapılmış, sonra ödenecek ve ibrazında ödenen çekler ile birlikte yasal takibe alınan kredi ve kredi kartları hakkındaki bilgilerin bulunduğu raporlardır.

Risk raporları Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi tarafından düzenlenmekte ve farklı türü bulunmaktadır.

  • Birinci türde kredi limit, risk ve tasfiye olunacak alacaklar raporları bulunmaktadır. Risk merkezine üye finans kuruluşlarından alınan kredi ve tasfiye olacak alacak bilgilerinin bulunduğu raporu ifade etmektedir. Bu raporlar detay, özet ve sorunlu krediler başlığında 3 farklı çeşitte alınabilmektedir.
  • İkinci türde çek raporu bulunmaktadır. 2007 yılı sonrasında işlem yapılmış çekler, ibrazında ödenmiş çekler ile karşılıksız çekler hakkındaki tüm detaylar bilgiler bu rapor içerisinde yer almaktadır.
  • Üçüncü türde protestolu senet raporu bulunmaktadır. Raporun içinde yer alan bilgiler isminden de anlaşıldığı üzere protestolu senetlerin bilgilerini barındırmaktadır.
  • Dördüncü türde ise negatif nitelikli bireysel krediler raporu bulunmaktadır. Bankaların ve finans kuruluşlarının bireysel müşterilerinin kredi kullanımı sonrasında negatif kayıtların yer aldığı bilgileri kapsamakta olan rapordur.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Risk Raporu almak isteyen kişilerin izleyebileceği 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Kişilerin direkt olarak müracaatı ile gerçekleşebilen bu işlem internet kanalı üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak bu işlem sadece risk raporu başvurularının yapılmakta olduğu bankalar aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru formunun internet aracılığı ile doldurulmasının ardından bankaya müracaat edilerek işlem bedelinin ödenmesinin ardından imza karşılığında alınabilmektedir. Risk raporunun alındığı bankalar ise Ziraat Bankası, Halk Bankası, Deniz Bank, Aktif Bank ve Şeker Bank’tır.

Risk raporunun talep edilebilmesi için posta da kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntem sadece gerçek kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Gerçek kişilerin internette bulunan başvuru formunu doldurmasının ardından işlem bedeli kimlik numarası ya da referans numarası yardımı ile ödeme kabul etmekte olan bankalara gönderilebilmektedir. Ödeme dekontu ile elektronik imzalı başvuru formu basvuru@riskmerkezi.org adresine gönderilmelidir. Raporun teslim işlemi form içerisinde belirtilen “elden teslim, posta yolu ile teslim, elektronik posta adresine teslim, elektronik ortamda teslim” seçeneklerinden bir tanesi seçilerek raporun nasıl teslim edilmesi gerektiği belirtilebilmektedir.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan