Vefat Eden Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Alınır

Vefat Eden Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Alınır
Vefat Eden Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Alınır

Anneniz, babanız ya da kardeşiniz vefat ettiyse yapmanız gereken ilk şey elinizde bulunan ölüm belgesi ile Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak veya Noter aracılığıyla veraset ilanını çıkarmak olmaktır. Bu işlemleri mirasçılardan herhangi birisi gerçekleştirebilir. Sulh Hukuk mahkemesinde ki işlemler biraz zaman almaktadır. Noter aracılığıyla bu zamanı kısaltabilir ve Vefat Eden Kişinin Banka Hesabındaki Para Nasıl Alınır sorusuna daha hızlı yanıt bulabilirsiniz.

Bu sistem çok işlevsel olmadığı için elinizdeki ölüm belgesi ile bütün bankalara tek tek giderek yakınınıza ait bir risk bakiyesi ya da mevduat ürün mevcutsa bunların detaylı bilgisini öğrenmeniz gerekecektir. Veyahut banklar birliğine başvurarak bütün bankalara ait resmi yazı ile bu bilgileri talep edebilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz bankada yakınınıza ait kredi risk ya da mevduat varsa bunla ilgili tarafınıza tekrar Veraset İntikal yazısı ulaştırılacaktır. Vergi dairesi tarafına ait vergi tutarının ödenmesi gerekmektedir. Bu vergiyi banka aracılığıyla ödemeniz mümkündür, ancak vergi dairesinden ödenmesi mirasçılar açısından oldukça avantajlı bir durumdur. Ödeme gerçekleştikten sonra borcu yoktur yazısıyla beraber bütün mirasçılarla bankaya giderek tutarın alınması gerekmektedir.

Mahkemelerinin yanı sıra Noterler aracılığıyla düzenlenen mirasçılık belgeleriyle de işlem yapılabilmektedir. Veraset ödemelerinde tek tek ödeme durumu yoktur, ya varisler bir kişiyi vekil tayin edip tek kişinin parayı çekmesi sağlanır ya da hep birlikte çekmeye gidilmesi gerekmektedir. Ek olarak vefat eden kişinin taşınır ve ya taşınmaz mal varlıklarının tespiti için Terekenin Tespiti davası açılarak mahkeme aracılığı ile bütün mal varlıklarının bilgisine ulaşılabilir. Bu uzun bir süreç olarak değerlendirilmektedir.

Başka bir diğer durum ise yakınınıza ait kredi mevcutsa bununla ilgili bankaların alması gereken çeşitli aksiyonlar mevcuttur. Kullandırılmış olan kredi sigortalıysa sizin için riskli bir durum olmayacaktır. Çünkü sigorta geriye kalan risk miktarını bankanın verdiği rakam üzerinden kapama yapmaktadır. Bu zamana değin yapılan ödemeler içinse varislerden alınacak muvaffakatname ile ödeme yapılmaktadır. Yapılan sigorta kredi riskini karşılamazsa  ya da kredi sigortasız olarak kullandırıldı, o zaman bu borcu mirasçıları alarak üstlenecekseniz Sulh Hukuk Mahkemesine gidip Veraset belgesi alarak borcu üstlenebilirsiniz. Bu borcu kabul etmeme gibi bir durumunuz da vardır. Reddi miras yaparak borçtan feragat edebilirsiniz. Bu durumda banka vefat eden kişi hakkında icra takibi başlatarak tahsil yapmaya çalışacaktır.  Bu borcu ödemek gibi bir düşünceniz varsa krediyi gecikmeye düşürüp zamanında ödeyemediyseniz banka ile iletişime geçerek krediyi tekrar yapılandırabilirsiniz.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan