Kredinotum.com

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Paramı Nasıl Geri Alabilirim

Para transfer işlemlerinde pek çok banka sunmuş olduğu kanallar üzerinden hizmet vermekte ve EFT – havale gibi işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sunmaktadır. Telefon bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM’ler üzerinden yapılabilen para transfer işlemlerinde pek çok husus merak edilmektedir. Ancak bu işlemler sırasında tüketicilerin transfer yapacak olduğu tutara ve müşteri bilgilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Aksi halde yanlış tutarlar transfer edilebildiği gibi yanlış hesaba para aktarımı da gerçekleşebilmektedir. Bunun sonucunda da pek çok kişi yanlış hesaba para yatırdım paramı nasıl geri alabilirim hususunda araştırmalar yapmaktadır. Yanlış hesaba para transferi işlemlerinde öncelikle transfer edilen tutarın büyüklüğü önemlidir. Yüklü bir tutarın transfer edilmesi halinde telefon bankacılığı üzerinden yanlış hesaba para transferinin gerçekleştirildiği ve hesaba bloke koyulması gerektiğini talep etmek gerekmektedir. Daha sonrasında ise bankanın şubesi ile iletişime geçilerek paranın iadesi hususunda yardım istenilmesi gerekmektedir.

Banka müşterisi ise şube direk olarak karşı hesabın sahibi ile iletişime geçmekte ve tutarın iadesini talep etmektedir. Farklı bir banka hesabına EFT söz konusu ise o şube ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu noktada işlem para transferi yapan kişinin tasarrufuna kalmaktadır. Bu nedenle banka müşterisini arayarak paranın iadesi hususunda talimat vermesi hususunda bildirimde bulunması gerekmektedir. Karşı banka hesabı müşterisinin para iadesini kabul etmemesi halinde de yapılacak pek fazla şey kalmamaktadır.

Ancak bu durum sonucunda yüksek tutarda bir para transfer işlemi gerçekleşmiş ise kişiye zenginleşme davası açılması önerilmektedir. Ancak küçük tutarlar için bu işlem için uğraşılması pek fazla önerilmemektedir. Ayrıca yanlış hesaba para aktarımı yapılması sırasında o an itibari ile iadesinin sağlanamaması halinde bu süre içerisinde e – haciz ile devlet tarafından bu tutar haczedilebilmektedir. Ayrıca vefat eden bir kişinin banka hesabına para transferi yapılması durumunda da transfer edilen tutarın iadesi gerçekleştirilememektedir.

Yanlış Hesaba Para Yatırdım Paramı Nasıl Geri Alabilirim
Yıldızlandır

Yorum Ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.