Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir

Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir
Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir

Uluslararası para transferlerinden birisi olan SWIFT aracılığıyla IBAN bilgilerinizi paylaşmanız ile yapılan para transferine havale ve EFT demeniz yanlış olacaktır, bu uluslararası döviz transferidir. Aynı ülke içerisinde aynı bankadan yapılan transferlere havale, aynı ülkeden farklı bankalar arası yapılan transfere EFT, uluslararası yapılan para transferlerine swift denir. SWIFT işlemleri genel olarak 3 ile 5 iş günü arasında hesabınıza geçer. Ancak karşı banka ile ödemenin gelecek olduğu banka arasında bir süre paslaşması olabilir. Bu nedenle işleminiz gecikebilir ancak 5 iş gününü geçmemesi gerekmektedir.

Yurt dışından gönderilen para kaç günde gelir diye yapılan aramalar sonrası sizler için SWIFT aracılığıyla yurt dışından gönderilen paranın Türkiye’ye kaç günde geleceğini araştırdık ve ortalama olarak 3 ile 5 iş günü içerisinde geleceğini öğrendik. Ancak bu durum karşı banka ile sizin bankanız arasında değişkenlik göstereceğini unutmayınız. Aynı zamanda SWIFT işleminde iş gününün önemli olduğunu ve bankaların çalışmadığı günlerin yani cumartesi ve Pazar dâhil varsa resmi tatilleri aradan çıkartmalısınız. Ayrıca para gelecek ülkenin de resmi tatil veya hafta sonu tatili de bu işlemler sırasında önemli bir etkendir. Ki Amerika’dan Türkiye’ye gelecek ödeme de saat farkını da göz önünde bulundurunuz.

Eğer ödeme hesabınıza geldiyse ve konuyla ilgili bilgi aldıysanız bankanız şubesi ile görüşerek döviz hesabınızdaki ödemenin tl hesabınıza aktarımını talep edebilirsiniz. Bu işlem için telefon bankacılığı sizin işleminiz için yeterli olacaktır. Genelde bu tür işlemler için şubeye gidilmesi gerekmektedir ancak son zamanlarda yapılan yoğun döviz işlemleri sonrası bankalar artık telefon bankacılığı üzerinden, telefon bankacılık şifreniz ve özel sorular ardından bu işlemi anında yapmaktadır. Bu işlem için bankanız şubesini arayarak paranızın geldiğiniz ancak döviz olarak değil TL olarak değerlendirmek istediğiniz, TL hesabınıza aktarım emri vererek aynı dakika içerisinde onaylanması akabinde TL hesabınıza aktarabilirsiniz.

Böyle bir durumda bankanız şubesini arayarak ödemenin hesabınıza geçmediğini ve havuzun kontrol edilmesini talep edebilirsiniz. Sizi bağlayacağı birim, bu tür işlemlerde havuzda bekleyen veya kalan ödemelerin düzenlenmesi için çalışmakta olup kendilerine ödemenin gelmesi gereken tarihte gelmediği ve havuz hesabının kontrol edilmesi gerektiğini söylemelisiniz. Bu durumda havuzda bekleyen ödemeniz varsa anında döviz hesabınıza aktarılacaktır.

Yurt Dışından Gönderilen Para Kaç Günde Gelir
5 (100%) 4 yıldız
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan