Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Nasıl Alınır

Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Nasıl Alınır
Ziraat Bankası’ndan Rapor Parası Nasıl Alınır

Rapor paraları çalışan bireylerin sağlık nedenlerinden kaynaklı olarak raporlu oldukları süreler için maddi karşılıklarının SGK tarafından karşılanması sonucunda alınmakta olan paradır. Böylece raporlu olarak geçirilen dönemler içerisinde gelir kaybının yaşanmaması ve mağduriyetlerin oluşmaması sağlanmaktadır. Rapor parasının alınması için bir takım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bayan çalışanlar için hamilelik ve rapor sürecinden ilk üç ay öncesinde primin bulunması gerekmektedir.

Kişinin ağır bir hastalık geçirmesi durumunda ve iş göremez halde olması halinde çalışmaya devam etmesi hastalığın ilerlemesine sebep olması halinde; Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin bu ve bu  tip nedenlerden kaynaklı mağdur olmasını engellemek, hasta olunan süre içerisinde çalışamadığı sürede alacak olduğu maaşın karşılanmasını sağlamaktadır. Kişinin kötü bir hastalık geçirmesi durumunda ve iş göremez halde olması söz konusu ise belli bir süre rapor alması mümkündür. Rapor alındığını süre için maaşılar Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınabilmektedir. Genellikle rapor parası başlığı altında bilinmekte olan bu para sigortalı kişinin bu durumda altığı “geçici iş göremezlik ödeneği”dir.

Çalışılmayan sürelerde ücretlerin kesinti yapılarak geliri azalmış olan sigortalı kişinin sigorta tarafından gelir kaybının telafi edilmesini sağlamaktadır. Sigortalı hasta olması halinde sağlık kuruluşlarına başvurarak doktorun gerekli görmesi halinde istirahat raporu alması mümkündür. Sağlık kuruluşunun bu raporu elektronik ortamda SGK’ya bildirmesi sonrasında hızlı bir şekilde iş görmezlik ödeneği alması için işlemler başlatılmaktadır. Peki Ziraat Bankası’ndan Rapor parası nasıl alınır sorusuna yanıt vermek gerekir ise;

Prim ödeme koşullarının kontrol edilmesinin ardından ve geçici iş göremezlik tutarının hesaplanması sonrasında raporun bittiği gün Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan Ziraat Bankası’na ödeme yapması yönünden çalışmalara başlamaktadır. Sigortalı kişinin işlemlerinin tamamlanması sonrasında sistemde kayıtlı olan cep telefonuna iş göremezlik ödeneği ile ilgisi kısa mesaj gönderilmektedir. Cep telefonuna gelen kısa mesaj ile işlemlerinin sona erdiğini öğrenen sigortalı kişi T.C. kimlik numarası yardımı ile rapor parasını Ziraat Bankası’ndan alabilmektedir. Bu yöntem ile rapor paraları yani geçici iş göremezlik ödenekleri oldukça kısa süreler içerisinde sigortalının eline geçmiş olmaktadır.

Yıldızlandır
Okumaya devam et

Görüşünü Belirt Kazan